24 Ekim 2015 Cumartesi

Önemli: Selülit masajında abartılı darbe hareketleri yapmayın yaptırmayın


(Masaj Kursundaki öğretmenlerimizden dinlediğim ders notlarımdan alıntılar içerir)

Kısaca: Selülit masajında genelde kullanılan darbe hareketleri (klakman,haşman,tapotman), bilinçsiz sertlikte uygulanırsa kadınlarda kılcal damarları patlattığı için sakıncalıdır. Morarma o nedenle yaşanır. İleriki yıllarda varis vb. damar sorunlarına neden olur.

Darbe hareketleri kalıp halindeki selülit oluşumunu parçalara ayırdığı için selülitte görüntü anlamında azalmaya neden olur. Fakat selülitte portakal kabuğu görüntüsünde azalma yaşansa da aslında yok olmaz. Bu etkisi nedeniyle çabuk netice almak için bu darbe hareketleri abartılıyor genelde. Bu kadınların yaşlılık dönemlerinde varislerle vb. ödemli şişliklerle boğuşmasına neden olabilecek hayati bir hatadır.

Ayrıca bu darbe hareketleri alt bacakta (baldırda) mümkünse hiç yapılmamalı, sadece kramp açmak için ve kas çizgisi yönünde yapılmalıdır. Yani hastanın yan tarafından değil de ayak tarafından ellerimiz bacağa paralel şekilde uygulama yapılmalıdır. Ayrıca sırtta böbrek kısmında sert uygulanmamalı mümkünse hiç uygulanmamalıdır. Aşağıdaki resimdeki hareket aslında yanlıştır.Öncelikle selülit nedir?
Selülit gövdenin belli yerlerinde düzgün olmayıp portakal kabuğu şeklinde görünümüdür. Asıl olarak o bölgelerdeki deri altı depo yağı içinde bulunan kollojen bantların kalınlaşıp sıklaşarak içindeki yağ dokusunu sıkıştırarak yüzeye doğru kabartır. Bu nedenle selülit görünümü oluşur.
Selülitin Oluş Nedenler Nelerdir?
• Hormonal aktivite olumsuzlukları
• Dokusal dolaşım bozuklukları
• Fizyolojik olmayan hızlı kilo alıp vermeler
• Kas aktivitesinin azlığı
Selülit Hakkında Yanlış Bilinenler
• Selülit bir hastalık değildir
• Derialtı yağ dokusunun form bozukluğudur.
• Lenf sistemine ait nedenler dolaşım nedenlerinin büyük çoğunluğunu oluşturur.
• Vücudun yağ yakma kapasitesi ile ilgisi yoktur.
• Tüm ırklarda görülür.
• Zayıf veya kilolu olmak etkilemez.
• Kilo vermekle sellülit düzelmez.
Normal klasik masaj, sellülit tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak yeterlidir.
Kadınların adet dönemi ve hamilelik dönemlerinde damar yapılarındaki iç basınç değeri çok yüksek olduğundan bir de vücutlarına masaj veya kendi kendine kese gibi baskılar yaptıklarında damar yapısı özellikle toplar damar sistemindeki kapakçıklar iki basınç altında kalıp ezilerek zarar görüyor. Bu kapakçıklar bozulup kanı itemeyince varis denilen kan gölleşmeleri oluşuyor. Bu nedenle kadınlarda kalp damar sorunu ve sellülit gibi dolaşım bozuklukları erkeklere göre daha fazla görülmektedir de diyebiliriz. Özelikle bu dönemlerinde kadınların dikkatli olmalarını öneriyorum. Bazı uzmanlara göre adet döneminin ilk üç günü ve hamilelikte ilk üç ay daha da risklidir.  Özelikle bu dönemlerinde kadınların dikkatli olmalarını öneriyorum. 
Bir de ödemleşmiş vakalar var. Ödem varis gibi tıkanmalar söz konusuysa klasik masaj da dahil hiç bir masajı almamalısınız. Bunun için çok hafif baskı teknikleriyle yapılan lenf drenaj almalısınız. Bu konuda bilgisi olan Türkiyede çok az insan var fakat Almanya’da sırf lenf drenaj hizmeti veren büyük hastaneler vardır. Malesef ülkemizde bu konuda çok ciddi bir eksiklik yaşanıyor . Ve bayanlar bunun farkında olmadan gidip paralarıyla kendilerini sakatlatıyorlar. Bu çok uzucu bir durum.
İLETİŞİM
Murat AKPINAR
Masaj Uzmanı
İstanbul
GSM-WhatsApp: +90532 666 02 14
E-Mail-Skype: masajuzmani@gmail.com
Facebook: www.facebook.com/masormuratakpinar
Twitter: twitter.com/Masor_Murat
Google +: plus.google.com/+masseurExpert

SİTE İÇERİĞİ BAŞLIKLARI (Okumak için başlığı tıklayabilirsiniz)

Uyguladığım Sırt Masajı Videosu ve Sertifikalarım

Evinizde veya evimde Tıbbi Masaj Fiyatı

Evimde Profesyonel Masaj hizmeti

Evinizde Profesyonel Masaj ve Özel ders hizmeti

Önemli: Selülit masajında darbe hareketleri yapmayın yaptırmayın

Önemli: Klasik Masajın yapılmaması gereken durumlar

Masaj yaptırmak şart mıdır?

Hakkımda